Alu kola

Pro 14, 2015 Novinky

Druhy Alu kol

Alu kola jsou vyráběna ze slitiny hliníku a několika dalších lehkých kovů a jsou po plechových discích nejčastěji používanými koly pro osobní automobily. Za nimi následují kola, která jsou kovaná ze slitiny hořčíku, ale ty nalézají uplatnění spíše u závodních aut a motocyklů. Alu kola můžou být v provedení odlitku jednoho kusu, nebo vícedílná spojená šrouby, nebo nýty.

 

Výhoda alu kol oproti plechovým diskům je jednoznačně na poli designu, navíc plechové disky se na většinu vozů dají koupit maximálně do velikosti 17″, u alu kol není výjimkou ani velikost 22″, tyto velká kola se používají především u silnějších vozů, kde je třeba použití širších pneumatik s nižším profilem, kvůli přilnavosti auta k vozovce a lepší odezvy od podvozku směrem k řidiči.

Alu kola, někdy nazývané jako hliníkové disky, nebo elektrony můžete zakoupit v pneuservisech, specializovaných prodejnách, nebo zvolit možnost nákupu přes internet. Při nákupu alu kol u internetového obchodu je zpravidla násobně větší výběr různých designu a provedení, navíc lze kola pomocí konfigurátoru vidět na voze ještě před samotnou koupí.

alu

Na co si dát pozor při koupi alu kol

Při nákupu alu kol je důležité řídit se údaji uvedenými v technickém průkazu vozidla a tyto parametry dodržet. Co se obvykle v TP nedozvíte, je rozteč šroubů potřebná pro daný vůz, tu vám určitě dokáže sdělit váš pneuservis, nebo operátor na telefonní lince obchodu s alu koly. Pokud by jste chtěli na váš vůz alu kola větší, nebo jiné, než jsou zapsané, i to je obvykle možné. Stačí aby byl ke kolům vydán typový list, na základě kterého vám alu kola zkontrolují na stanici STK a následně na dopravním úřadě zapíší do technického průkazu.

Různí výrobci automobilů používají u svých modelů různý počet šroubů, na různém průměru, proto jsou alu kola značena např. 5×100, 5×108, nebo 5 x112, kde první číslo udává celkový počet šroubů a druhé číslo průměr roztečné kružnice těchto šroubů. Další hodnota ve značení alu kol je jejich průměr a šířka, např. 6,5Jx16, kde 6,5 je šířka disku v palcích a 16 je průměr alu kola v palcích, písmeno“J“ potom označuje tvar dosedací plochy alu kola.

Zális u alu kol – hodnota ET

Poslední hodnotou ve značení alu kol je ET, což je číslo značící laicky to, jak moc jsou kola směrem dovnitř, nebo ven z auta. Čím je číslo ET nižší, tím více se v milimetrech kolo posouvá směrem více z vozu. Přesněji je to vzdálenost od pomyslného středu kola k dosedací ploše kola v milimetrech.