Jak to vypadá na českém trhu s ojetými vozy?

Říj 30, 2017 Auto Moto, Novinky

Zájem o ojeté vozy v České republice stoupá. Alespoň tak vyplývá ze statistik společnosti Cebia, která trh bedlivě monitoruje. V roce 2016 došlo k šesti procentnímu meziročnímu vzrůstu a celkový počet prodaných vozů činil 700 000.

Dovoz ojetých vozidel meziročně stoupá již několik let a loňský rok nebyl výjimkou. Svaz dovozců automobilů (SDA) uvedl, že celkový počet individuálně dovezených a registrovaných ojetých vozů činil 164 422. Tedy o 9 % více než v roce 2015.

Situaci komentoval také známý autobazar Auto Výhybka. Odborníci uvedli, že zákazníci jeví o ojeté vozy zahraničního původu zájem, a to i navzdory tomu, že jde o rizikovější segment než ojeté vozy českého původu. Auto bazar Praha zároveň připouští možné snížení cen z důvodu ukončení regulace kurzu EUR/CZK Českou národní bankou. Bude-li koruna posilovat, automobily zlevní až o desítky tisíc. V minulých letech regulace přála spíše vývozu českých ojetin do zahraničí.

superpromotor.eu_auto-vyhbyka_cz_01

Dovoz ojetých vozů ze zahraničí ovlivňuje stárnutí českého vozového parku. V současné době atakuje hranici 15 let. Vzhledem k tomu, že objem importovaných vozidel starších 10 let přesahuje polovinu, mají auta negativní dopad na znečišťování životního prostředí i na bezpečnost provozu. Bezpečnostní prvky a technický stav mají velký vliv na následky dopravních nehod.

Dobrá zpráva je, že vzrůstá zájem o certifikované vozy. Jedná se o dovezené automobily, u nichž je známá a doložená servisní historie, původ a kilometrový nájezd. Na tento segment jsou navíc poskytovány nadstandardní záruky.

superpromotor.eu_auto-vyhbyka_cz_02

Co se týče nejprodávanějších ojetých vozů, v roce 2016 se nejvíce prodávaly značky Škoda, VW a Ford, což potvrdil i dotázaný auto bazar Praha Výhybka. Češi však jeví zvýšený zájem také o ojetiny značek Hyundai a Kia. A nejoblíbenější barva? Vloni to byla bílá.