Testy emisí budou v Evropě přísnější

Čec 02, 2016 Auto Moto

A zase ty emise. Evropská komise uvedla informace o návrzích, jejichž podstatou je zpřísnění emisních testů. Pokud návrh projde, změny začnou platit od září 2017 a budou se týkat segmentu osobních automobilů. O rok později začnou platiti pro všechna vozidla.

Návrhy související se zpřísněním testování spotřeby paliva a emisí oxidu uhličitého u osobních automobilů předložili regulátoři v polovině června tohoto roku. Jde o další krok, který musel nevyhnutelně následovat po skandálu gigantu Volkswagen.

Komisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Cañete uvedl, že jde o zcela nezbytný krok k obnovení důvěryhodnosti. Nyní zbývá, aby návrhy schválil Evropský parlament a jednotlivé členské státy.

Podstatnou návrhu je přehodnocení norem pro emise CO2 a spotřebu pohonných hmot pro období po roce 2020. Nový systém testování bude hrát do karet regulátorům. Dohled nad dodržováním norem by pro ně měl být snadnější.

 superpromotor.eu_motocars_cz_01

Téma emisí je palčivé od loňského září, kdy největší evropská automobilka Volkswagen přiznala, že do 11 milionů automobilů s dieselovým motorem nainstalovala speciální software pro manipulaci s výsledky testů emisí oxidů dusíku (viz. Dieselgate).

Ukázalo se, že výsledky laboratorních testů a testů provedených v běžném provozu jsou rozdílné. A to nejen těch, které se týkají emisí, ale i spotřeby paliva. Ta je přitom jedním z hlavních aspektů, kterých si lidé všímají při nákupu automobilu. Některé nezávislé organizace na ochranu spotřebitelů potvrdily, že data poskytnutá výrobci nemusí být stoprocentně přesná.

K často používaným trikům vedoucím ke snížení hodnoty emisí CO2, patří zlepšení aerodynamických vlastností odstraněním zrcátek nebo vypínání klimatizace.

Článek vznikl ve spolupráci s magazínem Motocars.cz. Pokud vás zajímají novinky ze světa automobilů, nezapomeňte jej průběžně sledovat či se stát fanouškem magazínu na facebooku!