Významné změny na silnicích v roce 2016

Kvě 31, 2016 Auto Moto

Méně všímaví a sváteční řidiči možná všechny změny v silničním provozu nezaregistrovali, ale na jejich obranu – letos jich bylo víc než dost. Pro jistotu jsme pro vás připravili rekapitulaci těch nejzásadnějších novinek.

Dálnice a rychlostní silnice

Zaznamenali jste, že s příchodem roku 2016 přibyly nové dálnice? Bohužel jen „papírově“ – cca 450 km dosavadních rychlostních silnic dostalo nové dálniční dopravní značení na zeleném podkladu. Opatření by mělo zpřehlednit síť pozemních komunikací. K navýšení rychlostního limitu 130 kilometrů za hodinu nedošlo, ale u některých úseků čtyřproudých silnic první třídy dojde k navýšení ze stávajících devadesáti na 110 kilometrů za hodinu.

superpromotor.eu_azznacky_cz_01

Proměnou prošly také dálniční známky. Nová podoba má usnadnit kontrolu policistům.

Nové dopravní značení

Další velká změna souvisí se značkami. Nové svislé dopravní značení upozorňuje na výskyt zvířat i jinými symboly než skotem a divokou zvěří. Pokud na značkách uvidíte koně nebo žábu, nedivte se. Mnohem podstatnější je nová funkce značky Zimní výbava. Pokud dodatková tabulka neurčí jinak, povinnost platí kdykoliv a nejen od 1. listopadu do 31. března.

superpromotor.eu_azznacky_cz_02

Na značce pro Křižovatku s vedlejší pozemní komunikací může být nově vyznačeno pouze levé nebo pravé připojení. Změnou prošlo také značení dopravního okruhu – čtverec se zeleným pruhem má nyní podobu symbolu připomínající kruh.

Ve vybraných lokalitách postupně přibydou značky pro označení emisních zón, což je např. v Německu zcela běžné již několik let. Do center velkých měst by tak v budoucnu nemusely mít přístup vozy nevyhovující emisním limitům.

Článek jsme pro vás připravili společně s firmou AZznačky – odborníkem na prodej a pronájem dopravního značení.