Znovuotevření historického muzea v Arese

Čec 15, 2015 ALFA ROMEO, Novinky, Značky

Muzeum v blízkosti Milána, které se otevírá i veřejnosti, bylo pojmenováno „La machina del tempo“. Je srdcem a skutečným centrem značky a hostí mimo jiné knihkupectví, kavárnu, dokumentační centrum, testovací okruh, koncertní halu a showroom s prostorem pro předávání vozidel zákazníkům.

muzeum-alfa-romeo (2)

Muzeum je domovem řady nejvýznamnějších kousků historické sbírky Alfy Romeo, která je kompletována od počátku šedesátých let. Muzeum bylo otevřeno v roce 1976, avšak pouze návštěvníkům s rezervací. Po ukončení produkce továrny v Arese a ztrátě stěžejní pozice této lokality bylo muzeum v roce 2009 zavřeno.

Na konci roku 2013 byl architekt Benedetto Camerana vyzván, aby předložil návrh na nový design na oživení muzea, avšak při zachování původní stavby. Přestavba započala v létě 2014 a po méně než 12 měsících byly hlavní práce rekonstrukce ukončeny a předány FCA Partecipazioni.

Expozice představuje 69 modelů, z nichž většina neovlivnila pouze vývoj značky, ale i celou historii automobilu: od prvního modelu A.L.F.A. 24 HP po legendární vítěze závodu Mille Miglia, jako jsou 6C 1750 Gran Sport pilotovaný Taziem Nuvolarim, 8C karosovaný společností Touring a Gran Premio 159 „Alfetta 159″, vítězka formule 1 pilotovaná Juanem Manuelem Fangiem, od Giulietty kultovního vozu 50. let po šampióna 33 TT 12. Samotná podstata značky byla zhuštěná do tří hlavních principů: Časová osa, jež reprezentuje průmyslovou kontinuitu, Krása, jež spojuje styl a design, a Rychlost, jež je dána technologiemi a nízkou hmotností. Každému z těchto principů je věnováno celé jedno patro muzea.

Uspořádání muzea zdůrazňuje charakteristické znaky, jež jsou součástí DNA Alfy Romeo. Ty se prolínají okouzlující světelnou instalací, která se táhne vertikálně celou budovou: světla, slova a znaky, které ožívají v expozici klesajícím šroubovitým pohybem symbolizujícím stylistickou a technologickou kontinuitu v průběhu času.

muzeum-alfa-romeo (1)

První patro je nazvané Časová osa, nabízí 19 automobilů demonstrujících vývoj značky, přičemž u každého z nich je multimediální informační panel. Expozici doplňují tzv. interaktivní paměti, chytré stanice, které nabízejí návštěvníkům přístup do interaktivního systému pro získání dalších detailů o jednotlivých modelech.

Krása se rozprostírá na druhém patře a zahrnuje několik tematických oblastí s dynamickým a velmi čistým uspořádáním, které připomínají největší italské karosáře: od „I maestri dello stile“ (Mistři stylu), jež kombinuje 9 hlavních designérských příkladů každé éry, po „La scuola italiana“ (Italská škola) zobrazující vozidla postavená karosárnou Touring pod značkou Superleggera v 30. a 40. letech. V centru se pak nachází expozice „Alfa Romeo nel cinema“ (Alfa Romeo ve filmu), kterou následují „Il Fenomeno Giulietta“ (Fenomén Giulietta) a „Giulia: disegnata dal vento“ (Giulia: navržena větrem) s modely, jež doprovázely růst ekonomiky a italského vkusu 50. a 60. let.

Třetí patro je nazvané Rychlost, táhne se přes celé snížené přízemí. Jedná se o nejvíce vzrušující část, kde se nadšenci Alfy Romeo mohou setkat s hvězdami velkých a slavných vítězství značky v rámci tematických okruhů „Nasce la legenda“ (Zrodila se legenda) s velkolepým multimediálním prostorem, který zahrnuje hvězdy epických závodů mezi dvěma světovými válkami přes premiéru v F1, „Progetto 33″ (Projekt 33) a „Le corse nel DNA“ (Závodění v DNA Alfy Romeo).

Poté na návštěvníky čeká chrám vítězství „Tempio delle vittorie“, prostor, v němž se nacházejí dobové fotografie, zvukové a filmové záznamy z deseti největších triumfů v historii Alfy Romeo. Cesta historií Alfy Romeo končí hravým a velkolepým finále „bolle emozionali“ (emotivní bubliny) věnovaným světu Alfa Romeo v 360stupňové virtuální realitě, kdy ve vyhrazeném prostoru a v interaktivních křeslech návštěvníci sledují 4D filmy věnované legendárním úspěchům značky.